Ebeveyn 2030: İklim Değişikliği Eğitimi

 

Ülkemizde devam eden yangınlar ve sel felaketleri ile giderek etkisini daha fazla hissettiğimiz iklim krizinin sonucu olarak, Anadolu coğrafyasında kuraklığın ve yüzey sıcaklıklarının daha da artması beklenmekte; yaşanan ve yaşanacak olan ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlara daha etkin çözümler üretilmesi gerekmektedir. En az yüz bin hektarlık ormanlık alanın yok olduğu belirtilen topraklarımızı emanet edeceğimiz en değerli varlığımız çocuklarımızı, ülkemizin iklim kırılganlığı ve çözümleri konusunda bilgilendirmek ebeveynlerin önemli bir sorumluluğudur. Cennet vatanımızda meydana gelen ve iklim krizine bağlı olduğu bilim insanlarınca uzun bir süredir ifade edilen mevcut durum karşısında çocuklarımızı ve gelecek nesilleri iklim değişikliğinin etkilerinden korumak ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarında (SKA) ilerleme sağlamak üzere ebeveynlere yönelik bir iklim değişikliği eğitim programı başlatıyoruz.

“Ebeveyn 2030: İklim Değişikliği Eğitimi” boyunca, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve UN SDSN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz, her hafta ağırlayacağı konukları ile iklim değişikliğinin fiziksel nedenlerini, tarihsel gelişimini, iklim krizi ile mücadelede bireylerin ve kurumların yapabileceklerini ele alarak, ebeveynleri iklim krizi konusunda bilgilendirecektir.

Yuvam Dünya, iklimBU, BUYEM ve UNSDSN Türkiye ortaklığında 23 Eylül – 14 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek eğitim, ebeveynleri iklim krizi ve geleceğe dönük zorluklar konusunda bilinçlendirirken; bu zorlukları çocuklarına umut dili ile aktarmayı, iklim krizi ile baş etmek için çocuklarına ihtiyaç duyacakları yenilikçi çözümlere yönelik bilgi, beceri ve duygusal direnci verebilmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Kayıt olmak için: https://buyem.boun.edu.tr/sinif/ebeveyn-2030-iklim-degisikligi-egitimi611b9b7da1f07.html

Eğitimlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için: www.buyem.boun.edu.tr